Midwestern Intermediate Unit IV

Making a Difference in Education

Overview

  • All MIU IV Academic Games for the 2015–2016 school year will be held at Slippery Rock University in the Multipurpose Room of the Robert A. Smith Student Center. All games will begin at 10:00 a.m. and will conclude by 1:30 p.m.

    ***Students are not permitted to leave the SRU Student Union from the time they arrive until the time they depart from the Academic Games. Coordinators are asked to monitor students' where-abouts at all times.

Academic Games Training Opportunities

News

  • 86 players attend from 14 schools in Midwestern Intermediate Unit IV competed in Academic Games National Competition in Georgia:  Grove City(16), Hermitage(7), Franklin(10), Wilmington(3), Sharon(3), Lakeview(10), Mohawk(18), Mercer(1), Ellwood City(3), Conneaut(4), Greenville(1), Butler(8), Laurel(1), Jamestown(1 )

    36 elementary players

    24 middle players

    19 junior players

    7 senior players

    WINNERS:

    ELEMENTARY

    Teams

    1st place team in Propaganda Gold thinker

         Aaron Jackson and Jacob Irani from Grove City

         Tucker Amon, Cody Sturgeon and Carter Williams from Lakeview

     

    2nd place team in Propaganda  Silver Thinker

          Molly Hohmann Grove City

          Jensen Ansell Lakeview

          Hayden Slade Ellwood

          Alyssa Shick and Rosie Ferraro Franklin

    5th place team in Presidents blue Thinker Cody Sturgeon and Tucker Amon Lakeview Alyssa Shick Franklin Madylin McCommon Ellwood Isabella Frangakis Hermitage

    2nd in their division for Equations - medals Cody Sturgeon, Carter Williams, Tucker Amon Lakeview Nate Bersett Butler Logan Popovich Wilmington

    Individual Elementary

    Overall Sweepstakes Individual Winner 9th place Jacob Irani Grove City Blue thinker 3rd place Prop Molly Hohmann Grove City, Daniel Button Conneaut - Bronze thinkers 9th place Prop Aaron Jackson Grove City, Alyssa Shick Franklin Top Ten medals 5th place Presidents Isabella Frangakis Hermitage top Ten medal 10th place Presidents Tucker Amon Lakeview top Ten Medal Undefeated player in Equations Carter Williams Lakeview medal

     

    Middle Division

    Teams:

    7th place team Propaganda Medal

    David Ferraro, Tyler Wood Franklin

    Melana Vaughn  Isaac DeVault Lakeview

    Connor McEwen Grove City

    Individual

    9th place Prop Melana Vaughn Lakeview medal

    Junior Division

    Individual

    6th place individual in World Events Joey Grim Lakeview top ten medal 4th place individual in Presidents Joey Grim Lakeview top ten medal

     

     

academic games students

Program Contacts

CLOSE